Jak si vybrat spacák, ultimátní průvodce

Primární funkce spacáku je udržet teplo blízko těla

Pokrývky (čti peřiny) používáme zejména k tomu, abychom v noci ušetřili tělu energii na regeneraci. Čím je náš výlet fyzicky náročnější, tím důležitější je regenerace a ušetření energie (předpokládám, že spacák používáme na výletech a expedicích, ne ve stabilních domácích podmínkách). Pokud tedy tělo nespotřebovává přehnaně mnoho energie na výrobu tepla, může ušetřenou energii využít na regeneraci a tím se i další den cítíme lépe, plni sil a v pozitivní náladě. Oproti tomu je špatný spánek nejen zabiják dobré nálady, ale také zvýšením šancí na zranění a ukončení celého výlet předčasně, vyhněte se tedy hypotermii.

Jak tělo ztrácí teplo

Vytvořené teplo uvnitř těla se v jakékoli chvíli ztrácí čtyřmi způsoby – dýcháním, sáláním, prouděním a vedením.

Dýchání snad není třeba vysvětlovat, ve zkratce jde o ohřátý vzduch pouštějící tělo nosem a ústy.

Všechny materiály teplo sálají do chladnějšího okolí podle toho z jakého jsou materiálu.

Sálání (vyzařování, radiace) je fyzikální proces, při kterém látka emituje do prostoru energii ve formě elektromagnetického záření. Na rozdíl od přenosu tepla vedením nebo prouděním se může prostřednictvím sálání teplo přenášet i ve vakuu, tzn. bez zprostředkování přenosu látkovým prostředím.

Energie, která je sáláním vyzařována, závisí na několika faktorech:

  • teplota tělesa – množství vyzářené energie je popsáno Planckovým vyzařovacím zákonem.
  • barva povrchu – nejmenší množství tepla je vyzařováno stříbřitě lesklými povrchy, největší černými.
  • obsah plochy – energie vyzařovaná sáláním je přímo úměrná obsahu povrchu vyzařujícího tělesa.

Proudění chladného vzduchu okolí, i kdyby to byl jen lehký větřík také tělo ochlazuje. Zatímco o motorů chlazených vzduchem je toto žádoucí efekt, pro spaní ve spacáku ne.

Šíření tepla prouděním (konvekcí) je jeden ze způsobů šíření tepla, kdy dochází k prouděníhmoty o různé teplotě. Šíření tepla prouděním není možné u pevných látek, uplatňuje se pouze u tekutin (kapalin a plynů), případně u plazmatu. Pohybem hmoty dochází k vzájemnému pohybu jednotlivých částí, které mají odlišnou teplotu a tedy různou hustotu vnitřní energie, a tím se přenáší teplo.

K největším ztrátám tepla dochází vedením (kontaktem) mezi tělem a podložkou, na které ležíme. Vedení (kondukce) tepla je jeden ze způsobů šíření tepla v tělesech, při kterém částicelátky v oblasti s vyšší střední kinetickou energií předávají část své pohybové energie prostřednictvím vzájemných srážek částicím v oblasti s nižší střední kinetickou energií. Částice se přitom nepřemísťují, ale kmitají kolem svých rovnovážných poloh.

Tepelné izolanty

Nejlepšími tepelnými izolanty jsou plyny a kapaliny, které rychleji než vedením přenášejí teplo prouděním.

Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap.

Spacák je součástí většího systému

S vědomím toho, že cílem je udržení tepla a pohodlí si můžeme domyslet, že to není jediná věc v batohu, která to zajistí.

Už víme, že máme 4 problémy a tak se pojďme zaměřit jak co nejvíce omezit ztráty v každé z nich. Dýchání zabránit nechceme, takže to přeskočíme.

Z definice výše už víme, že lesklé plochy stříbrné barvy zabraňují sálání nejvíce, naopak černé spacáky sice dobře pohlcují teplo když jsou vystavené slunci, ale také jej nejvíce sálají do okolí.

Proudění studeného vzduchu kolem spacáku omezíme stavbou kamenných zábran z větrné strany, stavbou stanu nebo použitím žďárského vaku. Aby tělo zbytečně neohřívalo spacák, který je vyplněný vzduchem a ne tělem, je třeba nevybírat univerzální velikost spacáku, který bude v mnoha případech (zvlášť pro ženy) příliš velký. Pěkně “nadýchaný” spacák také udrží vzduch daleko od pokožky.

A konečně pro zmírnění přenosu tepla vedením do podložky je třeba použít kvalitní karimatku. Pod karimatku lze použít ještě tenké termo karimatky (nebo levnou a lehkou variantu – izofólii), kterou jak už víme, je třeba otočit stříbrnou stranou nahoru – směrem k tělu tak, aby odráželo teplo těla zpět. Karimatky, stejně jako spacáky, jsou na výběr v mnoha materiálech i cenových hladinách. Z vlastní zkušenosti doporučuji vysoké nafukovací karimatky s vysokým tepelným odporem R>2,5 pro celoroční použití. Při jejím používání rozhodně dejte pozor na ostré větvičky a kamínky (pomoct může zase izofólie).

Pokud už spacák máte a teplotní komfort vám přijde nedostatečný, můžete jednoduše zateplit použitím spacákové vložky. na některých chatách v Rakousku a Švýcarku spacákové vložky dokonce vyžadují povinně. Vložka se dá také použít na dlouhé jízdy autobusem nebo pro přespání na letištích a trajektech.

Oblékat se do mnoha vrstev, abych kompenzoval nekvalitní spacák nefunguje.

Jaké jsou spacáky?

Podle střihu

Spacáky pro rozepnutí na deku pro dětské hraní a romantické chvíle se nazývají dekové.

Spacákům, které kopírují tvar těla a co nejtěsněji jej objímají tak, aby uvnitř nebyl zbytečný vzduch, se říká mumie.

Podle materiálu výplně

Z umělých vláken jsou spacáky odolnější proti vlhkosti, ale také rychleji ztrácí své vlastnosti a jsou mnohem těžší a zabírají více místa pro dosažení stejného tepelného komfortu. Umělá vlákna jsou také jasnou volbou pro ty, kteří mají na peří alergii.

Výborné vlastnosti má přírodní husí a kachní peří. Peří je samo o sobě lehoučké a při sbalení se vytlačí všechen vzduch chycený mezi peříčky, výsledný balíček je pak velmi malý. Nevýhodou je rozhodně to, že když peří navlhne, nedosahuje své “plnivosti” a tím pádem “nehřeje”. Husí prachové peří je vrcholem tepelné izolace.

U některých druhů spacáku se pro dosažení odolnosti a dobrých vlastností oba materiály kombinují.

Vyber si co si vybíráš

Než se začnete prohrabávat množstvím spacáků vyrobených v Česku i zahraničí, napište si nejdříve kde a jak často budete spacák používat. Nejdůležitější otázky jsou:

  • Máte alergii nebo jiné zdravotní omezení?
  • Budete jej nosit?
  • Jaká bude na daném místě teplota v nejchladnější část noci (cca 4 am)?
  • Budu mít spacák v prostředí, které jej může poškodit?
  • Může spacák navlhnout? (k tomu dochází také během noci při spaní ve žďárského vaku)
ParametrCo znamenáDetailnější popis
MateriálSyntetická vlákna, peří nebo mixKromě materiálu výplně také dbejte na materiál vnitřního i vnějšího povrchu. Může se jednat o materiály s antibakteriální nebo hydrofobní úpravou.
HmotnostVáha celého spacákuNezapomeňte započítat váhu obalu, některé značky udávají váhu bez obalu.
PlnivostUdává se v cuin (cubic inch) Čím vyšší číslo, tím více lapeného vzduchu a lepší tepelný odpor. Měří se tak, že do trubice se nasype výplňový materiál a zatíží se diskem, ten se pak odstraní a objem výšky, o kterou se výplň zase zvedne je plnivost. V Evropě se testuje podle jiných parametrů než v Americe a tak jsou hodnoty v Evropě přísnější. Např. 650 cuin EU bude odpovídat cca 700 cuin v USA.
VelikostDélka v cmVybírejte podle výšky postavy.
Poměr peříMnožství prachového peří k větším pírkůmNejkvalitnější spacáky dosahují hodnoty 95/5.
Velikost po sbalenív x š x hNa každé cestě je velikost batohu kritická, určitě se zaměřte na to, aby vám spacák nezabrat půlku batohu.

Univerzálnost neexistuje

Každý materiál, forma, střih i podoba má svůj účel a místo. Zcela jistě neexistuje jeden perfektní spacák pro všechny příležitosti. Zatímco na letní toulky na kole a spaní na chatách bude stačit tenký, lehký, malý spacák, pro výstupy a horské přechody budete jistě hledat spacáky s velkou plnivostí po rozbalení a skvělou spalitelností, který je lehký.

Tak jako neexistuje jedno auto do terénu i na závodní okruh, ani spacák není na univerzální na dlouhé zimní přechody na horách a kempování autem či bikepacking.

Bez finančního limitu je to snadné

Pokud vám na vašem spaní a zdraví záleží, investujte do něj. A investujte také do celého systému – spacáková vložka, spacák, karimatka, stan.

Pokud člověk netrpí alergiemi, dá se předpokládat, že vrcholnou nabídkou jsou péřové spacáky. Člověk s neomezeným rozpočtem by si tak pravděpodobně vybral spacák s následujícími parametry:

>850 cuin, <500 g, 95/5, <3l

Samozřejmě bude záležet na použití, vlhkosti prostředí pro použití, velikosti postavy, způsobu sešití (počtu komor)…

Pravděpodobně jste tedy zjistili, jaký by byl ten nejlepší spacák (nebo spacáky) pro vaše plánované používání, teď už jen jít po finanční škále a vybrat si ten nejlepší a nejdostupnější.

Závěr a doporučení

Nezapomeňte spacák při skladování dávat do volného, nekompresního obalu. A při cestování se spacákem jej zase uchovávat ve voděodolném obalu. Často jej větrejte a sušte.

Můj krátký výstup v České televizi o výběru spacáků.

Kromě zjevného faktoru ceny se zkuste podívat také na příběh značky a místo, kde vyrábí. Vřele vám doporučuji vybrat si některou z našich skvělých domácích značek šijících v Česku, např. Jurek nebo Patizon. Pro různé použití jsem si během let pořizovat různé spacáky a moje aktuálně nejvyšší řada pro extrémní podmínky je od sousedů z Polska – Cumulus.

Vasek

Recent Posts

Lyžování v Japonsku

Jídlo, které reprezentuije lyžování v japonsku má barvu sněhu a skrývá spoustu překvapení i variant - ano, lyžování v japnsku…

4 months ago

Ochutnávka whisky

Vždycky mi chutnal více rum, ale pak jsem propadl whisky. V nepravidelných intervalech jsem si občas nějakou whisky dal a…

10 months ago

Základní kurz skialpinismu

Cíl kurzu Kurz se odehrává 3x indoor u lyžařského trenažéru SKI365 v Ostravě Avion shopping parku a závěrečný praktický nácvik…

1 year ago

Kurz pro instruktory sjezdového lyžování

Profil instruktora Pozitivně naladěný(á) profesionál(ka)Teoretické zvládnutí metodikySchopnost samostatného vedení výukyVzorná vlastní jízda se správnou technikouBezpečné a jisté ovládání strojů (lyžařský…

1 year ago

Kurz horského průvodcování a záchrany

Budeš se bát, budeš se potit, bude ti zima a budeš se divit! Na horách jsi jako ryba ve vodě…

1 year ago

Studijní program Chytré cestování ve 20. letech 21. století

Co posluchači získají Uvědomění, inspiraci a vlastní uvědomění, které by jinak sbírali roky. Sadu nástrojů pro použití v profesním i osobním…

1 year ago