První 2 roky hrátek s numismatikou

Téměř všechny indicie nasvědčují tomu, že sběratelé jsou tak trochu úchylové na pořádek, popisky, přehledy a podobně. Od začátku svého sbírání mincí si také vedu přehledy mincí v mé sbírce, ale také těch, které byly vydány a nejsou v mých pařátech.

Miluju statistiky

Miluju statistiky a snažím se najít nějaké vzorce v chování, vývoji. Každý investor se snaží odhadnout vývoj trhu. Po dvou letech studia historie, technologie a statistiky na pozadí jsem díky rozhovorům se zkušenými sběrateli, a portály jako sberatel.com, aukro.cz, ceske-mince.cz, machochlapovic.com a cnb.cz byl schopný získat data pro porovnání výhodnosti pravidelně vydávaných mincí ČNB v nominálních hodnotách 200, 500 (stříbro) a 5 000 Kč (zlato).

Nominál vs Cena

Nominální hodnota a cena mince nejsou to samé. Částka (číslo) vyražené na mince je nominální hodnota, to je kupní síla mince v “oběhu”. Mince vydává Česká Národní Banka, takže jsou opravdu platné v této hodnotě, ale jen hlupák by je použil k takové platbě. Už jen představa, že s takovou mincí někdo platí například ve večerce.

200 Kč 2001 - Jaroslav Seifert, PROOF | Aurea Numismatika

Tyto mince mají na trhu jinou hodnotu a to uměleckou a sběratelskou. Ta se nedá nařídit a neustále se mění a vyvíjí. Důvodů pro tyto změny je mraky, často se mluví o ceně ovlivněné cenami kovů, ze kterých jsou mince vyrobeny. Roli hraje samozřejmě také vzácnost neboli počet kusů, ve kterých je daná série vyrobena (čím méně, tím vzácnější a dražší). Samotné téma, umělecké zpracování, mediální pozornost a mnoho dalšího se také propisuje do ceny mince.

Běžná a Špičková kvalita

Dále ve článku budu mluvit o dalších termínech – běžná kvalita (BK) a špičková kvalita (ŠK nebo častěji PROOF). BK se může jevit jako matná, zatímco PROOF se vyznačuje vysokým leskem.

ČNB se v roce 2006 rozhodla změnit strategii a změnit poměr vydávaných mincí ve prospěch PROOFových. Tím se staly mince BK raritnějším zbožím. Sběratelé, kteří začali sbírat v PROOFu, to sotva budou chtít změnit, investoři to ale jistě zohledňují ve svých úvahách, jak uvidíme níže.

Graf 1.1: Ukázka rozložení emise 200 Kč mincí ČNB mezi BK a PROOF

Cena kovu

Pokud přemýšlíte o investici nebo se dokonce orientujete na komoditním trhu s drahými kovy, znáte výkyvy cen stříbra a zlata. Mohou tyto výkyvy opravdu tak moc ovlivnit cenu mince, která váží pár gramů?

nominálkovgramážryzost
(z 1000)
vliv ceny kovu na cenu mince
5 000 KčAu15,55999,988,95%
500 KčAg2592513,67%
200 KčAg1392535,42%

K výpočtům jsem použil informace o mincích dle ČNB a prodejní ceny mincí na stránkách české mincovny a hodnoty zlata a stříbra z kurzy.cz k 1.1.2024.

Analýza cen až 20 let zpět

Cena mince může v čase stoupat i klesat, podívejme se ale na průměrný vývoj ceny mincí s odstupem 3, 5, 10, 15 a 20 let od emise (vydání). V grafu jsou porovnávány ceny dneška s původními cenami v době emise mince. Bez zahrnutí inflace tak můžeme sledovat růst průměrné mince oproti pořizovací ceně v době emise.

Graf 1.2: Je důležité říci, že každou statistiku ovlivňují extrémy, v našem případě například 500 Kč Lokomotiva Škoda

Co se do teď vyplatilo sbírat

Pokud se tedy podíváme čistě na statistiky pro různé pamětní mince ČNB, vyplývá mi pár závěrů:

  • v posledních letech (zejména 2020-2022) došlo ke skokovému navýšení tržních cen pamětních mincí
  • nejvyššího zhodnocení se těší 500 Kč mince
  • u zlatých 5 000 Kč a stříbrných 500 Kč se jako lepší zhodnocení jeví mince v běžné kvalitě

V žádném případě není tento přehled návodem k investici, spíš jen podnětem k diskuzi, naučení se něčeho nového a procvičením matematiky.

Pamětní mince vs Inflace

Graf 1.3: Inflace v ČR od roku 1994

S těžkostmi dvouciferné inflace se objevují nové a nové možnosti a diskuze nad tím, jak uchovat hodnotu peněz. Jak na tom tedy jsou pamětní mince ČNB? Průměrná roční inflace na sledované období byla 6,6 %. Graf 1.4 ukazuje zhodnocení mincí očištěné o inflaci. Za dané období byla většina mincí dobrou volbou pro ochranu před inflací a zhodnocením.

V uplynulých 3 letech průměrná hodnota pamětních stříbrných 200 korun nepřekonala dvoucifernou inflaci České republiky. Pětistovky nesou jako zlatá prasata a zlaté pětitisícikoruny vytvořily jen malou ochranu a růst v posledních letech.

Graf 1.4: Zkouška časem

Data použitá k určení inflace jsou čerpána z kurzy.cz, mince jsou reprezentovány mediánem hodnoty BK i PROOF v jednotlivých letech.

Rád bych předkládaná data rozšířil o komentář, že se jedná zejména o průměrná čísla a jednotlivé mince mohou vykazovat jiný výsledek než jiné, zároveň se můj osobní názor a odhad neshoduje se vstupními daty – ceny mincí v roce 2023, vycházející z katalogu Macho a Chlapovič 1918-2024.

Rady ke sbírání mincí, které se mi v začátku hodily

  • Vyber si téma (například jedna mincovna, období, téma na minci jako zvířata apod.)
  • Vyplatí se vést si záznamy, přehledy a hlouběji studovat okolnosti vzniku a života mincí
  • Uchovej mince v bezpečném a čistém prostředí (zvlášť pokud mají zůstat krásné i cenné
  • Velmi často jsou nejvýhodnější nákupy ve chvíli emise či předprodeji
  • Vytvářej sbírku pro sebe a pokud můžeš, také pro své blízké (například jednu pro každé dítě)

Máte jiné zkušenosti, nápady a tipy pro začínající nadšence? Dejte mi vědět, jsem si jistý, že i díky tomu bude tento článek za další 2 roky daleko odbornější a chytřejší.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *